Środowisko jako dobro wspólne Europejczyków
Kurs prowadzony w języku polskim przez dr Kaję Kowalczewską, dla studentów wszystkich kierunków studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym.
Tematyka kursu „Środowisko jako dobro wspólne Europejczyków” obejmuje podstawowe zasady i regulacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego na poziomie międzynarodowym, europejskim i krajowym, a w szczególności:
- Konwencję z Aarhus – Konwencja o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, sporządzona w Aarhus dnia 25 czerwca 1998 r.,
- Ustawę POŚ – ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska,
- Ustawę OOŚ – ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
W trakcie kursu omówione zostaną m.in.:
- Podstawy polityki sozologicznej – co świat może zrobić dla środowiska zanim będzie za późno?
- Europejski Zielony Ład – nowa strategia ekologiczna UE
- Podstawowe zasady prawa ochrony środowiska – jakimi zasadami mamy się kierować? Jak kształtuje się system ochrony środowiska (organy, akty, środki).
- Kwestie prawne dotyczące informacji o środowisku i jego ochronie – jak dowiedzieć się o konkretnych decyzjach i rozwiązaniach z zakresu ochrony środowiska?
- Kwestie prawne związane z ocenami oddziaływania na środowisko – jak przebiega ocena wpływu na środowisko najbardziej szkodliwych przedsięwzięć?
Kurs w wymiarze 15 godzin (2 ECTS) łączy w sobie wykład z elementami konwersatorium i metodami pracy indywidualnej (metoda case-study). W semestrze zimowym 2022 roku kurs odbywa się zdalnie, za pośrednictwem platformy Moodle i Teams.
The course is delivered in Polish by dr Kaja Kowalczewska, for students of all faculties at the Pedagogical University.
The subject matter of the course „Environment as a common good of Europeans” includes basic principles and regulations concerning environmental protection at international, European and national level, and in particular: Aarhus Convention, Environmental Protection Law, EIA Act.
During the course, you will discuss, among other things
- Basics of Sozology – what can the world do for the environment before it is too late?
- Basic principles of environmental law (IEL) – what principles should we follow? How is the environmental system shaped (authorities, acts, measures).
- Legal issues relating to environmental information and protection – how to find out about specific environmental decisions and solutions?
- Legal issues related to environmental impact assessments (EIA)- how is the environmental impact assessment of the most harmful projects carried out?
The 15-hour course combines a lecture with elements of a seminar and individual work methods (case-study method). In autumn 2022 the course takes place remotely, via Moodle and Teams.
Najnowsze komentarze